Jak rozpocząć zmianę nawyków żywieniowych?

Zacznijmy od tego, czym dla nas jest zmiana i jak ją postrzegamy. Jeśli zmiana kojarzy nam się negatywnie, z góry zakładamy że nam się nie uda – to nam się nie uda… bo zrobimy wszystko żeby się nie udało… bo brak nam wiary w siebie czy brak chęci zmiany.

 

Często w gabinecie słyszę „ chce się zmienić dla chłopaka, męża, mamy, dziecka itp.”   Ok super ? ale czy dla siebie też?? To jest podstawa, żeby zmiana była trwała.

Zmiana nawyków może być nowym i dobrym doświadczeniem- w końcu ważne jest to co mamy na talerzu i co jemy? Dlaczego więc tak trudno nam ją podjąć?

Oto kilka powodów:

  1. Zmiana często wymaga przeorganizowania życia, zadbania o siebie, uczy nas empatii

  2. Odchudzanie kojarzy nam się z głodówkami – nie musi tak być!!

  3. Mamy zbyt duże wymagania wobec siebie, a przy każdej zmianie zdarzają się potknięcia

  4. Jesteśmy wygodni- tak nam lepiej, mimo, że źle się czujemy

  5. Nie wierzymy w siebie „ Inni mogą schudnąć, ale nie ja”

  6. Mamy wygórowany cel, chcemy szybko, już teraz- ale nie pamiętamy, że pracowaliśmy na te kilogramy kilka miesięcy, lat – nie da się szybko i bezpiecznie

  7. Nie lubimy ćwiczyć- ok.. ale możemy pójść na spacer, wejść po schodach- to da się zrobić

 

Można by tak jeszcze długo wymieniać. Ale pamiętajcie o tym, że zmiany mogą nam otworzyć nowe możliwości, polepszyć nasz komfort życia. Przed wszystkim trzeba chcieć a to już połowa sukcesu! 😉

 

Napisz komentarz lub odpowiedz:

Mimo, że nie jesteśmy w stanie kontrolować wszystkiego co dzieje się wokół nas, możemy kontrolować, to co dzieje się wewnątrz nas.
- Ben Franklin