Francuski paradoks – czy można pić wino i nie chorować?

W 1992 roku SergeRenaud zdefiniował pojęcie francuskiego paradoksu. W swoich badaniach wykazał, że dieta francuzów,mimo że zawiera dużo serów, śmietany, masła i czerwonego wina nie wpływa negatywnie na zdrowie francuzów. Wręcz przeciwnie – rzadziej zapadali oni na choroby układu krążenia, mieli także niższy czynnik śmiertelności związany z tymi chorobami.

Naukowcy szukali rozwiązania tego paradoksu – jak szkodliwe składniki diety mogą zapobiegać chorobom i wydłużać życie? Pierwszy pod lupę został wzięty resweratrol, organiczny związek chemiczny zaliczany do flawonoidów.Występuje w skórce winogron, morwy i porzeczki, żurawinie, jagodach, borówkach, kakao, a także winie i orzechach. Związek ten obniża ryzyko zachorowalności na miażdżycę, chorobę wieńcową i zawał mięśnia sercowego.Należy jednak nadmienić, że spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach działa oczywiście niekorzystnie na zdrowie. W 1991 roku po emisji programu „60 minut” na antenie telewizji CBS News, w którym opisano dobroczynne właściwości resweratrolu, spożycie czerwonego wina wzrosło w Stanach Zjednoczonych aż o 40%.

Stylu żywienia całego kraju nie można jednak sprowadzać tylko do sera i czerwonego wina. Trzeba przyjrzeć się całej diecie, aby poznać jakie produkty są spożywane w tej populacji najczęściej. Sery nie stanowią bazy wszystkich posiłków, a są zaledwie dodatkiem.

Dieta francuzów opiera się o produkty mało przetworzone, bogata jest w świeże owoce i warzywa, które dostarczają witaminy, składniki mineralne i flawonoidy. Często spożywanymi produktami są sery, jogurty i masło– bogate źródła nasyconych kwasów tłuszczowych – ale również oliwa z oliwek, która dostarcza do diety wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Wśród (dań głównych) kuchni Francuzów królują ryby i owoce morza, bogate źródła EPA i DHA. Słodycze są zdecydowanie mniej słodkie niż w innych krajach a porcje dań są mniejsze. Francuzi nie przejadają się, kosztują wiele produktów w małych porcjach, dlatego ich obiad może się składać z 3 dań i deseru. Posiłki są celebrowane w towarzystwie, a dzięki rozmowom znacznie wydłuża się czas ich spożywania.

Widać jak na dłoni, że to właśnie bogactwo różnych czynników prozdrowotnych we wszystkich aspektach diety francuskiej ma tak pozytywny wpływ na układ krążenia – nie można ograniczyć jej działania do jednego składnika.

Wielu badaczy porównuje dietę francuską ze śródziemnomorską, która od dawna nazywana jest najzdrowszym stylem żywienia. Choć nie są to takie same diety, widać między nimi podobieństwa – ograniczają te same grupy produktów, stawiają nacisk na sposób spożywania posiłków i w obu występuje umiarkowane spożycie czerwonego wina.

Czy wystarczy więc pić wino, aby obniżyć ryzyko chorób układy krążenia? Niestety nie. Najlepiej włączyć do diety owoce, warzywa i ryby, a czerwone wino pić okazjonalnie i w umiarkowanych ilościach.

Piśmiennictwo:

Kopeć A., Piątkowska E., Leszczyńska E., Prozdrowotne właściwości resweratrolu, Żywność, nauka, technologia, jakość 2011.

Ndlovu T, van Jaarsveld F, Caleb OJ. French and Mediterranean-style diets: Contradictions, misconceptions and scientificfacts-A review. Food Res Int. 2019;116:840-858. doi:10.1016/j.foodres.2018.09.020

Catalgol B, Batirel S, Taga Y, Ozer NK. Resveratrol: French paradoxrevisited. Front Pharmacol. 2012;3:141. Published 2012 Jul 17. doi:10.3389/fphar.2012.00141

Davies JMS, Cillard J, Friguet B, et al. The OxygenParadox, the French Paradox, and age-relateddiseases. Geroscience. 2017;39(5-6):499-550. doi:10.1007/s11357-017-0002-y

Phillips, Rod (2014). Alcohol: A History. University of North Carolina Press Books. p. 517. ISBN 978-1-4696-1760-2.

Napisz komentarz lub odpowiedz:

Mimo, że nie jesteśmy w stanie kontrolować wszystkiego co dzieje się wokół nas, możemy kontrolować, to co dzieje się wewnątrz nas.
- Ben Franklin