BLW – co to takiego?

 

  • BLW – z języka ang. „baby-led weaning” czyli sposób karmienia niemowlęcia sterowany przez dziecko w Polsce nazywany „bobas lubi wybór”. Jest to metoda rozszerzania diety niemowląt, ostatnio dosyć szeroko rozpowszechniona w mediach społecznościowych. Różni się od klasycznego sposobu żywienia niemowląt pominięciem karmienia papkami, zupami, przecierami i musami.
  • Rozszerzanie diety zalecane jest nie wcześniej niż w 17. tygodniu życia i nie później niż w 26. tygodniu życia, zaś BLW można wprowadzać u dzieci, które potrafią samodzielnie siedzieć i kontrolować swoje ruchy. W tej metodzie dziecko nadal karmi się piersią lub produktami zastępującymi mleko kobiece, a w ramach uzupełniania pokarmów zamiast papek daje się miękkie owoce, warzywa, kaszki, jogurty i mięso pokrojone w mniejsze kawałki (np. plasterki ugotowanej marchewki lub banana, słupki ogórka, cząstki ugotowanego brokułu). Produkty powinny być pokrojone w kawałki tak, aby dziecko mogło łatwo złapać je w rączki, a na późniejszym etapie rozwoju bez trudu używało do nich sztućców.
  • Zalety BLW : Dziecko zamiast „kolorowej papki” poznaje nową żywność smakiem, zapachem i zmysłem dotyku – widzi jaka jest naprawdę. Dzięki tej metodzie niemowlę powinno nauczyć się samodzielnego spożywania posiłków oraz regulowania poczucia apetytu i sytości.
  • Wady BLW : Istnieje zwiększone ryzyko podawania dzieciom produktów z „rodzinnego stołu”, które są nieodpowiednie w pewnym wieku. Wielu rodziców może mieć wątpliwości, czy ich dzieci są gotowe na niektóre konsystencje posiłków i obawiać się zadławienia. Z tych powodów dietę należy konsultować z dietetykiem lub lekarzem.
  1. https://1000dni.pl/0-6-miesiecy/bobas-lubi-wybor-czyli-metoda-blw#footnote1_kiwl74j
  2. Szajewska H. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia PTGHiŻD. Pediatria, 2014, 11.3 321-338.
  3. Brown A, Jones SW, Rowan H. Baby-Led Weaning: The Evidence to date. Curr Nutr Rep. 2017; 6 (2): 148-156. doi: 10.1007 / s13668-017-0201-2

Napisz komentarz lub odpowiedz:

Mimo, że nie jesteśmy w stanie kontrolować wszystkiego co dzieje się wokół nas, możemy kontrolować, to co dzieje się wewnątrz nas.
- Ben Franklin